Jakie badania muszą przejść zawodowi kierowcy?
Praca w charakterze kierowcy zawodowego to odpowiedzialne zadanie, które powinno być powierzane jedynie odpowiednio przygotowanym osobom. W celu uzyskania pewności, że pracownicy mają najwyższe kompetencje, każdy z nich musi przejść badania. Jakie? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Badania dla kierowców zawodowych
Badania dla kierowców zawodowych można podzielić na dwie kategorie: badania ogólnego stanu zdrowia oraz badania zdrowia psychicznego.
W pierwszej grupie możemy znaleźć badania takie, jak testy okulistyczne sprawdzające wzrok, badania laryngologiczne, które pozwalają ocenić słuch, testy neurologiczne (badania okresowe neurologiczne Chojnice), które pozwalają ocenić koordynację ruchową i równowagę, a także badania ogólne sprawdzające np. pracę serca.
Druga grupa, czyli badania psychologiczne pozwalają na szeroką ocenę zachowania kierowcy w trudnych sytuacjach. Weryfikacji podlega m.in. osobowość kandydata, sprawność intelektualna, umiejętność interpretacji sytuacji, możliwość przewidzenia konsekwencji, koncentracja, spostrzegawczość, nerwowość, a także zdolność do szybkiego podejmowania dobrych decyzji.
Badania dla kierowców zawodowych – co warto wiedzieć?
W kwestii badań lekarskich przewidzianych dla kierowców zawodowych warto pamiętać także, że:
- badania nie są kolejnym utrudnieniem, a sposobem na to, by kierowcami zostawały jedyne osoby o odpowiednich predyspozycjach, które przyczynią się do bezpieczeństwa na drodze,
- badania oceniające stan zdrowia i stan psychiczny są wymagane zarówno na początku pracy, jak i okresowo w czasie jej trwania – należy dopilnować wszelkich terminów,
- złe wyniki badań mogą być przyczyną negatywnej oceny możliwości i predyspozycji kandydata, co wiąże się z brakiem pozwolenia na wykonywanie pracy.